Toplu SMS

SMS: Bir Neslin Ulaşım Aracı

sms-bir-neslin-ulasim-araci

SMS: Bir Neslin Ulaşım Aracı

SMS, 1990’lı yılların başında hayatımıza girmeye başlamış, kısa notlar halinde yazılabilen ve telefonlar arasında gönderilebilen mesajlardır. Elbette 90’lı yıllarda cep telefonlarının SMS alıp gönderebilmeleri onların ekstra birer özellikleriydi. Cep telefonlarıyla arama yapmak dışında ilk gelen özellik olan SMS, devamında gelecek kamera, bluetooth, Wi-Fi gibi özelliklerin önünü açan ilk yenilik olmuştu.

Neden 160 Karakter?

1985 yılında Friedhelm Hillebrand, dünyanın geleceğini şekillendirecek mobil iletişim teknolojileri üzerinde çalışıyordu. Çocukluğundan beri iletişim cihazları ve amatör radyoculuk ile ilgilenen Hillebrand, çok geçmeden dünya çapında kullanılacak bir sistemi geliştireceğinden habersizdi. Daktilosu başında otururken kaliteli yazılmış bir paragrafta kaç karakter olacağını merak ediyordu. Onlarca denemenin sonunda çeşitli konularda yazdığı paragrafların ortalama olarak 160 karakteri geçmediğini fark etti.

160 karakter, bu dönemin cep telefonları için oldukça yeterli bir karakter sayısıydı. Bu sayının kısıtlı kalmasındaki ana neden, yörüngede dolaşan iletişim uydularında mesajlaşmaya oldukça az bir kapasite ayrılmış olmasıydı. Bu nedenle artık herkes, derdini kafasında toparlayıp karşısındakine ulaştırmalıydı. Hillebrand, çalıştığı kişilere 160 karakterin yeterli olduğunu çeşitli yöntemlerle anlatmalıydı ve hiçbir market araştırması yapılamayan bu konuda kendini kanıtlayabileceği iki yöntem bulmuştu. Bunlardan ilki; kartpostallara maksimum okunur olarak yazılabilecek karakter 150 ile sınırlıydı. Ayrıca ikinci olarak o dönem popüler olan iş yerleri arası iletişim cihazı olan ‘Telex’ yazarken bir karakter sınırı olmamasına rağmen insanlar 150-200 karakter arası mesajlarla iletişim kuruyorlardı. Hillebrand, mobil iletişim sektörünün öncülerinden biri olan Global System for Mobile Communications (GSM)’ın başkanıydı. Bu nedenle sorunu çözebileceğini düşünerek bu fikrini kurmaylarına benimsetti.

SMS’in açılımı olan Small Message Service bir diğer deyiş ile Kısa Mesaj Servisi adı da tam olarak bu 160 karakter sınırından dolayı verilmiş bir isimdir.

Neden Hala 160 Karakter?

Neredeyse hiçbir şeye zaman bulamadığımız 2000’lerin bilgi çağında, artık uzun metinlere yer yok. Kısa ve net mesajların çağımızın gerekliliklerinden biri haline gelmesi nedeniyle artık uzun ve kalıcı metinler yerine çabuk tüketilen, hızlı üretilen metinler her alanda tercih ediliyor.

2000’li yılların sonunda karşımıza çıkan sosyal medya devriminin en güncel ürünlerinden biri olan Twitter, çabuk tüketilen günlük mesajların internetteki öncüsü konumuna geldi. Forum sitelerinin uzun ve okunmayan yazılarından bıkan birkaç bilgisayar dâhisinin kurduğu Twitter, bu sayede günlük yaşamımızda sıklıkla kullandığımız alanlardan biri haline geldi.

Gazeteler de artık günümüzün hızlı tüketilen okuma organları arasında yer alabilmek için dijitalleşmeye yöneldiler. Basın özetleri ve kısa makaleler istatistiklere göre New York Times’ın en çok okunan yazıları arasındadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir cep telefonuna sahip bireyler arasında % 80’lere varan SMS kullanımı, İtalya’ya bakıldığında % 90’lara ulaşmaktadır. Bu teknolojinin nasıl hızlı ve çabuk bir şekilde yayıldığını kanıtlar niteliktedir.

SMS’in Avantajları Nelerdir?

Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’de 2013 rakamlarına göre 68 milyon telefon var. Bu sayı nüfusa oranlandığında % 89 gibi büyük bir sayıya denk geliyor. Bu, şirketler için oldukça önemli bir reklam olanağı sağlayarak daha büyük kitlelere ulaşma imkânı veriyor. Bu sayede yaş ya da bölge sınırı olmaksızın her alana ulaşılarak marka tanıtımı yapılabiliyor. Sadece tanıtım değil bilgilendirme mesajlarıyla kampanyalar müşterilere ulaştırılabiliyor.

Sadece 2010 yılında 6,1 trilyon SMS telefonlar arasında ulaştırıldı. SMS, tüm akıllı telefon devrimi sonrasında da ayakta kalabildiğini kanıtlayarak gelecekte de markaların telekomünikasyon alanında bir numaralı reklam aracı olacağını gösterdi.

İleti Merkezi e-posta listemize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2016'nın Pazarlama Trendleri

Tahminlerimize göre 2016 senesinde oluşacak pazarlama eğilimlerine uygun bir liste oluşturduk ve sizlerle paylaşıyoruz.

Muhasebeciler İçin Toplu SMS

Toplu SMS birçok iş kolu için büyük kolaylıklar sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde günlük işleriniz daha kolay bir hale gelirken...

10bin smste kampanya

İleti Merkezi Artık Cebinizde

iPhone veya Android cihazlarınızdaki telefon rehberini kullanarak toplu SMS göndermek için uygulamalarımızı indirin.

İleti Merkezi Android Uygulaması İleti Merkezi iPhone Uygulaması

Kredi Kartı ve Banka Kartı ile 7/24 Online Ödeme Seçeneği

Ödemelerinizi günün her saatinde kredi kartı veya banka kartı ile online olarak yapabilir ve toplu SMS göndermeye kesintisiz devam edebilirsiniz.


Turkcell Vodafone Türk Telekom
×

E-posta listemize üye olun %10 indirim kuponu kazanın.