Toplu SMS

Mobil Pazarlama ve Müşteri Odaklı Stratejiler Geliştirmenin Önemi

mobil-pazarlama-ve-musteri-odakli-stratejiler-gelistirmenin-onemi

Mobil Pazarlama ve Müşteri Odaklı Stratejiler Geliştirmenin Önemi

Geçtiğimiz her gün mobil dünya bir adım ileri giderek piyasayı yeni ürünlerle geliştiriyor. Her yeni çıkan ürün beraberinde getirdiği yenilikler sayesinde birçok sektörü geliştiriyor ya da yeni sektörlerin kapısını açıyor.

İletişim teknolojisi taşınabilir boyutlara indikten sonra pazarlama stratejileri geliştiren firmalar, hızlı bir şekilde insanların sıklıkla kullandığı mobil cihazların içerisine girmeyi başardılar. Bunun en iyi yollarından biri birçok büyük şirketin düşündüğü ve uygulamaya koyduğu gibi kişiye özel olmaktan geçiyordu. Başlarda bu pek mümkün olmasa da artık sosyal medya ve çeşitli internet formları sayesinde kişileri karakter, zevk ve tercihlerine göre kategorilerine ayırıp pazarlama stratejisi kişisel boyutlara indirilebiliyor.

Bunu yapabilmek için öncelikle müşterilerinizin alışkanlıklarını tanımalısınız. Müşterilerinizin alışkanlıklarını ne kadar iyi tanımlayabilirseniz geliştirdiğiniz pazarlama stratejiniz o derecede başarıya ulaşır. Müşterilerinize her zaman daha iyisini sağlayabileceğinizin güvenini vermelisiniz.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta basit olmaktır. Basit ve anlaşılır olabilmek bir pazarlama stratejisinin en önemli hedeflerinden biri olmalıdır. Müşteriyi daha rahat ve kolay yakalayabilmek için vazgeçilmez bir amaç olan kolay anlaşılabilirlik sayesinde kampanyanız daha çok insana ulaşarak başarıya ulaşabilir.

Müşteri odaklı olmak da bir mobil pazarlama stratejisini belirlerken dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Müşteri odaklılık sayesinde hem pazarladığınız hizmet veya ürün daha çok kişiye ulaşır hem de müşterinin ürün veya hizmete olan devamlılığını sağlar. Bu noktada iki önemli unsur mobil pazarlama stratejinizin başarısını belirler.

1. Müşterilerinizi Size Ulaşma Yöntemlerine Göre Kategorize Ederek Onlara Göre İçerik Belirleyin

Mobil mecraların her birinde olmak, müşterilerine mobil cihazlar üzerinden pazarlama yapacak bir şirket için oldukça önemlidir. Günümüzde potansiyel müşteriler cep telefonları üzerinden birçok markanın reklamını alıyorlar. Cep telefonlarının yaygınlığını kullanmak isteyen ve yeni müşteriler arayan şirketler pazarlama stratejilerini bu cihazlar üzerine yoğunlaştırma tercihinde bulunuyorlar.

En yaygın mobil cihaz cep telefonu olsa da günümüzde tabletler de geçici bir elektronik moda olmaktan sıyrıldılar ve kısa sürede kişilerin günlük olarak kullandıkları birer mobil cihaz haline geldiler. Müşteri alışkanlıklarını iyi inceleyip size nasıl ulaştıklarını çözümleyerek planlarınızı bu doğrultuda yönetirseniz mobil pazarlamalarınız başarılı bir şekilde işlevsellik kazanır. Her gelişen yeni ortamda bulunarak rakiplerinizin önüne geçebilir mobil alanda yaratıcı ve öncü firmalardan biri olabilirsiniz.

Mobil uygulamalar pazarlama stratejilerinin önemli bir konumunda bulunmaktadırlar. Çeşitli cazip fırsatlar ve avantajlar sunarak mobil uygulamalarınızı güçlendirebilir, hedeflediğiniz müşteri profiliyle mobil uygulama üzerinden ulaşarak onları davetkâr bir biçimde uygulamanızı kullanmaya yönlendirebilirsiniz. Böylece mobil uygulamanız satışlarınız üzerinde olumlu bir etki yaratmakla kalmayıp aynı zamanda kişilerin geri dönüşleri doğrultusunda planlarınızı daha kontrollü bir biçimde yönetebilirsiniz.

2. Müşterilerinizin Olumlu Deneyimleri Diğer Müşterilerinize İlham Verecektir

İnsanlar genel olarak artık beğenmedikleri ve bir sorunu olduğunu düşündükleri ürün ve hizmetleri dahi çevrimiçi mecralar üzerinden şikâyet ediyorlar. Bu sayede birçok iyi ve kötü kullanıcı deneyimi potansiyel ve araştıran müşterilerle buluşuyor. Artık bilinçli internet kullanıcıları ve internet üzerinden ürün ve hizmet alan kişiler satın alacaklarına önceden kullananların deneyimleri üzerinden değerlendirmelerde bulunup ondan sonra satın alıyorlar. Bu müşteri geri dönüşünü pazarlama stratejisi belirlerken önemli bir konuma yerleştiriyor.

Eğer kullanıcı deneyimlerini yeni potansiyel müşterilerle paylaşırsanız onlarında daha kolay ve çabuk bir şekilde karar vermelerine yardımcı olarak ürününüzü veya verdiğiniz hizmeti daha geniş kitlelere yayabilirsiniz.

Kampanyalarınızı ve kullanıcı deneyimlerinizi SMS’ler üzerinden yeni kullanıcılarla paylaşarak onları verdiğiniz hizmet veya ürüne yönlendirebilirsiniz. Böylece müşterileriniz her zaman yeni kampanyalarınızdan, diğer insanların deneyimlediği ürünlerinizden haberdar olacak ve empati kurarak bu ürünlerden satın almak isteyebileceklerdir.

İleti Merkezi e-posta listemize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2016'nın Pazarlama Trendleri

Tahminlerimize göre 2016 senesinde oluşacak pazarlama eğilimlerine uygun bir liste oluşturduk ve sizlerle paylaşıyoruz.

Muhasebeciler İçin Toplu SMS

Toplu SMS birçok iş kolu için büyük kolaylıklar sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde günlük işleriniz daha kolay bir hale gelirken...

10bin smste kampanya

İleti Merkezi Artık Cebinizde

iPhone veya Android cihazlarınızdaki telefon rehberini kullanarak toplu SMS göndermek için uygulamalarımızı indirin.

İleti Merkezi Android Uygulaması İleti Merkezi iPhone Uygulaması

Kredi Kartı ve Banka Kartı ile 7/24 Online Ödeme Seçeneği

Ödemelerinizi günün her saatinde kredi kartı veya banka kartı ile online olarak yapabilir ve toplu SMS göndermeye kesintisiz devam edebilirsiniz.


Turkcell Vodafone Türk Telekom
×

E-posta listemize üye olun %10 indirim kuponu kazanın.