Toplu SMS

Mobil Pazarlama Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

mobil-pazarlama-hakkinda-dogru-bilinen-5-yanlis

Mobil Pazarlama Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Mobil pazarlama günümüzde birçok şirket tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Gerçek yaşamımız dışında bir mobil ve sanal bir yaşamımız olduğu da artık günümüzün gerçeklerinden bir tanesi. Ulaşılmaya ve yakalanmaya çalışılan müşteri kitlesine en uygun ve kolay biçimde ulaşmanın yolu mobil pazarlamadan geçiyor.

Fakat hala bu kadar yaygın olarak kullanılmasına karşın mobil pazarlamaya karşı geliştirilen bir ön yargı var. Bu ön yargılar asılsız nedenlerle bağdaştırılıyor. Sizin için mobil pazarlamada doğru sanılan 5 yanlışı derledik.

1. Mobil Sadece Belirli Bir Kitleye Hitap Eder

Yanlış. Mobil pazarlama herhangi bir şekilde internetle ya da cep telefonuyla bir etkileşimi olan sıradan bir insana ulaşabilir. Müşteri kitlelerinizin belirgin kabuğunu kırarak ulaşabileceğiniz her kesime ulaşmanızı sağlar. Eskiden belki cep telefonları, akıllı telefonlar yaygınlaşmamışken hatta yokken bunu söyleyebilirdiniz fakat günümüzde Türkiye’de nüfusun toplamı kadar cep telefonu abonesi bulunuyor. Dünya da ise 1,5 milyar akıllı telefon sahibi var. Bu rakamlar ne çapta geniş kitlelere hitap edebileceğinizi ortaya koyuyor.

2.Mobil Pazarlama Yapabilmek İçin Büyük Bütçeler Gerekir

Doğru değil. Günümüzde birçok şirket pazarlamasını mobil pazarlama yönüne doğru kaydırmış hatta pazarlama yöntemlerinin merkezine oturtmuş durumda. Çünkü mobil pazarlama neredeyse broşür basıp dağıtmaktan daha ucuz bir maliyetle şirketleri pazarlar.

Verilen ücretlerin uygun olması ve ulaşılabilen kitlelerin genişliği mobil pazarlamayı büyük ve küçük şirketlerin en çok kullandığı pazarlama yöntemlerinden birisi konumuna getirir.

3. Mobil Pazarlama Sadece Satış Yapmayı Hedefler

Hayır. Mobil pazarlamanın adının mobil satış olmamasının önemli bir nedeni var. Mobil pazarlama markanızın sektörde konumlandırılmasına ve bilinirliğine yardımcı olur. Sadece satış odaklı değil aynı zamanda bilgilendirme ve kampanya mesajları göndererek müşterilerinizle ilişkinizi kesmeden onlara onlarla birlikte olduğunuzu hatırlatırsınız.

Bunun dışında randevu hatırlatmaları, güvenlik mesajları gibi müşterinizin yararına olabilecek şekilde mesajlar da oluşturabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz onların güvenliğini de sağladığınızı ve onları kolladığınızı bilirler.

Mobil pazarlama, şirketinizi olduğundan daha kurumsal ve ciddi bir yerde konumlar. İyi işletilen bir mobil pazarlama stratejisi şirketinize çok şey katacaktır.

4. Mobil Pazarlama Yapabilmek İçin Bir Mobil Uygulama Gerekir

Gerekmez. Mobil pazarlama yapmak için her hangi bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Mobil pazarlama çeşitlerinden herhangi birini seçip onun üzerinden hedef kitlenize en uygununu seçmeniz yeterli. Elbette bir uygulama yaratıp müşterilerinizin bunun üzerinden size ulaşmasını isteyebilirsiniz fakat birçok kişi uygulama indirip kullanmak yerine bunu browserlar üzerinden halletmeyi tercih ediyor.

Gereksiz yere bir uygulama yaratmak için bütçe çıkarmak yerine bu bütçeyi SMS mesajlarına kaydırarak birçok müşterinize ulaşabilir ve daha verimli bir şekilde şirketinizi mobil pazarlama sistemine dâhil edebilirsiniz.

 

5. Mobil Pazarlama İçin Müşteriden İzin Almak Gerekiyor, Gönderiler Yasal Olmayabilir

Evet, yeni kanunlarla mobil pazarlama biçimleri tüketicinin ve satıcının lehine düzenlendi. Müşterinizden sadece izin değil aynı zamanda bilgi alarak ona uygun fırsatları yakalamasını sağlıyorsunuz. Böylece hem siz kazanıyorsunuz hem de müşteriniz. İzinli pazarlama sayesinde doğru mesaj doğru yere ulaşır ve siz de bu mesajı istemeyen kişilere göndereceğiniz mesajdan tasarruf ederek bütçenizi ayarlamış olursunuz.

İleti Merkezi e-posta listemize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2016'nın Pazarlama Trendleri

Tahminlerimize göre 2016 senesinde oluşacak pazarlama eğilimlerine uygun bir liste oluşturduk ve sizlerle paylaşıyoruz.

Muhasebeciler İçin Toplu SMS

Toplu SMS birçok iş kolu için büyük kolaylıklar sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde günlük işleriniz daha kolay bir hale gelirken...

10bin smste kampanya

İleti Merkezi Artık Cebinizde

iPhone veya Android cihazlarınızdaki telefon rehberini kullanarak toplu SMS göndermek için uygulamalarımızı indirin.

İleti Merkezi Android Uygulaması İleti Merkezi iPhone Uygulaması

Kredi Kartı ve Banka Kartı ile 7/24 Online Ödeme Seçeneği

Ödemelerinizi günün her saatinde kredi kartı veya banka kartı ile online olarak yapabilir ve toplu SMS göndermeye kesintisiz devam edebilirsiniz.


Turkcell Vodafone Türk Telekom
×

E-posta listemize üye olun %10 indirim kuponu kazanın.