Toplu SMS

Konum Temelli Pazarlama Stratejisi ve Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

konum-temelli-pazarlama-stratejisi-ve-uygulanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Konum Temelli Pazarlama Stratejisi ve Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küresel konumlandırma sistemleri (GPS) geçmişte sadece belirli cihazlarla belirli bölgelerde uydularla veri alışverişi sayesinde yapılabiliyordu. Her teknoloji gibi ordu ve uzay ajanslarına özgü bu teknoloji seneler geçtikçe halka arz edilebilir küçük teknolojik ürünlerle pazarlanabilmeye başlandı. Çok uzak değil sadece 7 sene öncesine kadar telefonlarımız hala kızıl ötesiyle veri alışverişi yapabiliyorsa kendimizi şanslı sayıyorduk. Günümüzde her biri birer ayrılmaz parçalarımız haline geldiler. Bu durum sıradan insanları firmalar için birer yürüyen reklam hedefi haline getirdi.

Yenilenen ve bir adım ileriye giden teknolojiyle birlikte firmalar için reklam yapabilme potansiyeli de giderek daha fazla çeşitleniyor. Öyle ki, potansiyel ya da var olan müşterinin cep telefonundan konumu belirlenerek ona konumu sayesinde reklam yapabilmenin önü oldukça açık durumda.

Türkiye, mobil cihazlar üzerinden konum belirleme konusunda oldukça verimli bir ülke konumunda. Gelişen alt yapı ağı sayesinde 2013 yılında yapılan araştırmalara göre toplamda 68 milyon cep telefonu Türkiye’de dolaşım halinde. Bu sayıyı nüfusa oranladığınızda neredeyse herkese cep telefonu aracılığıyla ulaşabilmek oldukça mümkün görünüyor. Bu büyük bir potansiyel gücü beraberinde getiriyor. Reklam potansiyeli.

Aslında farkında olunmasa da eğer bir kişi bir akıllı telefona sahipse ve GPS’ini gittiği lokasyonlarda açık bırakıyorsa kişi konumunu açık bir şekilde Google ve ya Apple ile paylaşıyor demektir. Bu büyük bir veri tabanı oluşmasını sağlayarak kişilerin zevklerini nerelerde yemek yemeyi sevdiklerinden, ne tip ulaşım kullandıklarına kadar markalara fikir verebilir. Tam bu noktada izinli pazarlama devreye giriyor. Eğer kişi bu tip bilgilerini herhangi bir marka ile paylaşmaya hevesliyse onun kişisel konumu sayesinde marka ona daha detaylı indirim listelerini kişiselleştirebilip onun isteklerine daha yakından ilgi gösterebilir.

Bu tip bir bilgi bir marka tarafından iyi ve verimli kullanılabilirse marka için platinyum değerinde olabilir.

Konum Reklam İçin Nasıl Kullanılabilir?

Konum bir marka için oldukça önemli bir konu. Markanın mağazasının bulunduğu konuma daha yakın bir müşteri herhangi bir müşteriden daha fazla potansiyel bir alışveriş olasılığı olan bir müşteridir. Bu nedenle bunun farkına varan markalar mağazalarına yakın olan müşterileri tespit ederek onlara uygun izinli pazarlamayı SMS ya da e-mail üzerinden yapmak istiyorlar.

Mobil üzerinden reklamlar genellikle alıcılara istekleri dâhilinde ulaşmıyorlar. İzinli pazarlama sayesinde her isteyen müşteriye indirimler ve özel fırsatlar sunularak ilgilerinin çekilmesi sağlanıyor. Buna konum temelli pazarlama dâhil edilirse alışverişin dakikliği sağlanarak ürünün müşteriye ulaşımı ve alışverişin verimliliği sağlanıyor. Müşteriye daha rahat ve kolay ulaşan marka ona ürünlerini daha rahat pazarlayabilir.

Gizlilik

Kişisel gizliliğin sınırları eskiden devletler tarafından zorlanırken günümüzde bu görevi markalar devralmış durumdalar. Markaların asıl görevi sınırları aşmayarak müşteriyi tedirgin etmeden bu reklamları yerinde yapabilmektir. Burada devreye izinli pazarlama giriyor.

Müşterinin isteği doğrultusunda ona ulaşılırsa hem müşteri doğru, ona uygun ve yakın kampanyalardan haberdar olur hem de marka doğru bir pazarlama stratejisi çerçevesinde müşteri portföyünü şekillendirir.

Gizlilik günümüzde birçok internet ve teknoloji kullanıcısı tarafından oldukça değer verilen bir meseledir. Müşterinin hassasiyetine uygun ve düzeyli yaklaşılırsa Konum temelli pazarlama hem marka hem de müşteri için oldukça büyük bir kazanç haline getirilebilir.

İleti Merkezi e-posta listemize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2016'nın Pazarlama Trendleri

Tahminlerimize göre 2016 senesinde oluşacak pazarlama eğilimlerine uygun bir liste oluşturduk ve sizlerle paylaşıyoruz.

Muhasebeciler İçin Toplu SMS

Toplu SMS birçok iş kolu için büyük kolaylıklar sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde günlük işleriniz daha kolay bir hale gelirken...

10bin smste kampanya

İleti Merkezi Artık Cebinizde

iPhone veya Android cihazlarınızdaki telefon rehberini kullanarak toplu SMS göndermek için uygulamalarımızı indirin.

İleti Merkezi Android Uygulaması İleti Merkezi iPhone Uygulaması

Kredi Kartı ve Banka Kartı ile 7/24 Online Ödeme Seçeneği

Ödemelerinizi günün her saatinde kredi kartı veya banka kartı ile online olarak yapabilir ve toplu SMS göndermeye kesintisiz devam edebilirsiniz.


Turkcell Vodafone Türk Telekom
×

E-posta listemize üye olun %10 indirim kuponu kazanın.